Kollégiumi felvételi tájékoztató BSc első féléveseknek
Ha BSc első félévedet kezdő hallgató vagy, szociális alapon vagy felvételi pont alapján kaphatsz kollégiumi elhelyezést. A KEFIR rendszerben kell férőhelyre jelentkezni, ahol meg kell adni a felvételi pontot, illetve ott lehet kérni a szociális pontok figyelembe vételét is. A szociális pontok meghatározásához egy külön pályázatot szükséges leadni a mueper.bme.hu oldalon. A pályázat leadásához segítséget a honlapunkon a SZOC fül alatt találhatsz.
KEFIR
A kollégiumi férőhelypályázás során a legfontosabb dolog, hogy elhelyezésben csak az részesülhet, aki a megadott határidőig a KEFIR rendszerben érvényes, véglegesített kollégiumi jelentkezést ad le. Határidőn túli jelentkezést elfogadni nem áll módunkban. Fontos, hogy a KEFIR rendszer küld visszaigazoló emailt a jelentkezés véglegesítéséről, minden esetben. Így amennyiben nem kaptál véglegesítés után ilyen levelet, érdemes még egyszer leellenőrizni a véglegesítést, ugyanis valamiért az mégsem történt meg. A KEFIR rendszerbe a címtáras azonosítóval lehet belépni.
Szabályzatok
A kollégiumi felvétellel kapcsolatban több fontos dokumentum is van.
Az egyik Kollégiumi Felvételi Szabályzat (röviden: KFSZ) a férőhelyosztási és pontozási elveket tartalmazza, ami minden felvételi időszak előtt frissül. Az aktuális KFSZ az Értékesítési és Szolgáltatási Igazgatóság (röviden: ÉSZI) honlapján érhető el.
A Költözési Irányelvek magukban fogalják az aktuális időszak költözéssel kapcsolatos információit. Ez minden költözési időszak előtt pár héttel kerül kiírásra.
A Kollégiumi Felvételi Pályázat (röviden: KFP) magába foglalja a férőhely pályázás menetét, illetve a pályázattal kapcsolatos fontosabb határidőket. Az aktuális KFP mindig a pályázasi időszak előtt érhető el az ÉSZI honlapján
Felvételi eljárás menete, pontszámítás felsőbbéveseknek
A Gépészmérnöki karon egy többlépcsős kollégiumi felvételi eljárás során részesülhetsz kollégiumi férőhelyben. Ennek a lényege, hogy több szempontrendszer szerint is megvizsgálásra kerül a pályázatod, ezáltal lehetőséget biztosítva, hogy többféleképpen is részesülhess férőhelyben.
Az első lépcső minden esetben a tanulmányi eredmény vizsgálata. Ez a legutolsó 2 hazai aktív félév átlagát jelenti. Amennyiben az adott képzésén a második aktív félévedet kezded, abban az esetben értelemszerűen csak az első félévednek az eredménye fog számítani. Ha a mesterképzésedet kezded, vagy annak a második aktív félévét, akkor sem számít bele a BSc-s utolsó félévének az eredménye, hiszen azt egy másik képzésen teljesítetted. Továbbá szintén nem számítanak a külföldön töltött félévek sem.
A tanulmányi pont számításakor a Korrigált Kreditindex (röviden: KKI) értéke van figyelembe véve, mégpedig úgy, hogy a 2 félév átlaga fel van szorozva 20-al, és a skála 100 pontban van maximalizálva. Tanulmányi alapon kerül kiosztásra a férőhelyek 80%-a.
A második lépcső a szociális helyzet vizsgálata. Ennek kettő fontos feltétele van:
- A KEFIR-ben kitöltött jelentkezési űrlapon nyilatkozol arról, hogy szeretnéd a szociális pontjaidat is felhasználni
- A https://mueper.bme.hu/ oldalon érvényes szociális pályázat benyújtása, amire “hiánytalan” vagy “hiányos, kollégiumhoz jó” státuszt kell elnyerni, a KFP-ben megadott határidőig.
A harmadik lépcső a közösségi bekerülés. Közösségi pontban a Gépészmérnöki karon működő öntevékeny körök tagjai, valamint a szakmai körök tagjai részesülhetnek. Fontos, hogy az EHK által befogadott Hallgatói Csoportok tagjainak közösségi pontjai, csak a TKSZ alapú bekerülésnél számítanak.
A negyedik és egyben az utolsó lépcső, a fenti három keveréke, a Tanulmányi-Szociális-Közösségi (TKSZ) kategória. Ebben a kategóriában a fenti lépcsők során megszerzett pontok vannak összegezve (rendre 50-25-25%-os súlyokkal). Az EHK által befogadott Hallgatói Csoportok tagjainak közösségi pontjai, csak a TKSZ alapú bekerülésnél számítanak legfeljebb 30 ponttal.
Ez az TKSZ pontszám mindenkinek kiszámításra kerül. Amennyiben nem rendelkezel például szociális ponttal, úgy a képletben az a tag nullázódik.
Kollégiumi épületbe sorolás
A Gépészmérnöki Karon első sorban a Kármán Tódor Kollégiumban, és a Vásárhelyi Pál Kollégiumban nyerhetsz elhelyezést. A kollégiumi férőhely pályázásakor meg kell adni egy preferenciát, hogy melyik legyen a két kollégium közül az elsődleges. Az épületbe soroláskor azon hallgatók, akik rendelkeznek közösségi ponttal az általuk elsődlegesen jelölt kollégiumukba kerülnek, ellenkező esetben pedig mindig a tanulmányi pontszám a döntő, mindegy, hogy tanulmányi, szociális, közösségi vagy TKSZ alapon kapnak elhelyezést. Fontos megjegyezni, hogy akkor is kerülhetsz a VPK-ba, ha azt nem jelölted meg a jelentkezéskor! Az épületek között átjárás nem lehetséges a végleges eredmény hirdetése után.
Várólista
A várólista külön van bontva felsőbbéves, illetve gólya várólistára. A felsőbbéveseknél a TKSZ pontszámok alapján kerül meghatározásra a várólista sorrendje, míg a gólyáknál a tanulmányi pontszám alapján.